Zobu Protezēšana
Protezēšana - trūkstošo zobu aizvietošana.
Savlaicīgi aizvietojot visus trūkstošos zobus, uzlabojas visu zobu prognoze. Katram zobam ir sava funkcija. Ja kāds trūkst, citi tiek pārslogoti, veidojas zobu šķiebšanās, kaula deformācija, košanas muskuļu atrofija un sejas žokļu locītavu pārslodze. Tas noved pie locītavu iekaisuma, locītavas skrimšļa nodiluma un sāpēm ēdot vai atverot vai aizverot muti.
Labākais, ko varat darīt – trūkstošo zobu vai zobus aizvietot ar kroni uz implanta vai implantiem. Zobu aizstājot ar kroni, kas balstīts uz implanta, iegūsiet komfortablu sajūtu un pilnīgi atjaunotu zoba funkciju. Pārējo zobu funkcija netiek traucēta.
Ja gatavojat uz zobiem balstītus tiltus, zobi tiek vairāk slogoti, samazinās to izturība, ar gadiem var veidoties kaula zudums blakus šiem tilta balsta zobiem.
Ja lietojat izņemamas protēzes, jārēķinās ar diskomfortu – svešķermeni mutē. Tam pievienojas dikcijas problēmas un apgrūtināta košļāšanas funkcija.
Ievietojot kaulā implantu, kaula apjoms saglabājas. Turpretim, ja lietojat izņemamas protēzes, tās slogo kaulu un kaula apjoms samazinās. Tātad svarīgi savlaicīgi apsvērt implatācijas iespēju, jo pēc gadiem kaula apjoms būs sarucis un implantēšanas iespēja samazinājusies.
Ja izveidojies kaula apjoma zudums, to iespējams atjaunot ķirurģiski, tad implantācija ir iespējama.
Ja zaudēti 3 zobi, iespējams ievietot 2 implantus un ar kroņiem uz tiem veidot tiltu, kas aizvietos 3 zobus.
Pirms protezēšanas uzsākšanas noteikti nepieciešama konsultācija un ārstēšanas plāna sastādīšana.
Zobu Protezēšana
Kad zobs ir ļoti stipri bojāts, lielākā tā daļa nolūzusi vai plombes ir tik lielas, ka vairs neiztur košanas slodzi, zoba funkcijas un arī izskatu nepieciešams atjaunot ar kroņa palīdzību.
Pilnībā atjaunotas zobu rindas novērš zobu nobīdīšanos un neļauj Jūsu sakodienam deformēties. Ja ilgstoši trūkst viens vai vairāki zobi, pārējie zobi palielinātas slodzes dēļ var mainīt savu atrašanās vietu- nobīdīties, kā arī pastiprināti nodilt.
Ja trūkst vairāki sānu zobi, lielāku košanas slodzi uzņemas priekšzobi, kas šādai slodzei nav piemēroti. Priekšzobi ir piemēroti tikai ēdiena nokošanai, jo tiem ir tikai viena šķautne. Rezultātā pie palielinātas slodzes priekšzobi pastiprināti nodilst, kā arī lēni izbīdās uz priekšu. Tā rezultātā attīstās kaula iekaisums un zudums- periodontīts (saukts arī parodontoze). Lai izvairītos no šādām komplikācijām, iesakām savlaicīgi aizvietot visus trūkstošos zobus (izņemot 8. zobus). To var panākt ar kroņu, tiltveida protēžu, izņemamu protēžu vai implantu palīdzību.
Tiltveida protēzes
Par tiltiem protezēšanā sauc savā starpā saistītus kroņus, starp kuriem ir izveidoti mākslīgi zobi. Tos tāpat kā kroņus uzcementē uz zobiem un tie no malas skatoties nekādi neatšķiras no dabīgiem zobiem.
Piemērs:
Cirkonija kroņi
Uz cirkonija oksīda balstīta karkasa veidoti keramikas kroņi. Cirkonijam piemīt daudz lielāka izturība, nekā metālam, tam piemīt pseidoelasticitāte – pašsadzīšanas efekts. Arī estētikas ziņā šiem kroņiem ir visaugstākie rezultāti. Baltais karkass nodrošina pilnīgi dabiska zoba iespaidu.
Piemērs:
Bezmetāla keramikas kroņi
Ļoti plāni, estētiski augstas kvalitātes presētas keramikas kroņi. Nav ieteicami tiltu ar vairākām starpdaļām protezēšanā. Kroņu gatavošanas laikā iespējams zobu atjaunot ar plastmasas pagaidu kroni.
Protezēšana uz implantiem
Šī protezēšanas veida priekšrocība ir tāda, ka iespējams iegūt zaudēto zobu vai zobus, neskarot dabīgos zobus.
Ar titāna implanta palīdzību tiek aizvietota zaudētā zoba sakne, pēc laika, kad implants ir nostiprinājies kaulā (3 – 6 mēneši), iespējams atjaunot zoba kroņa daļu ar cementējama vai pieskrūvējama kroņa palīdzību. Kroņus uz implantiem izgatavojam no cirkonija.
Vairāk informācijas lasi mūsu rakstā “Apgāžam mītus par zobu implantiem!”
Inlejas
Individuāli veidota cietmetāla sakausējuma, kanālā balstīta tapa, ar kuras palīdzību iespējams atjaunot zoba sakni, uz inlejas tiek balstīts cirkonija kronis.
Izņemamās Protēzes uz Implantiem
Šis protezēšanas veids biežāk izmantojams pie totāla zobu zuduma.
Apstākļos, kad zaudēti visi zobi, protēžu fiksāciju ievērojami pastiprina implantu iekļaušana protezēšanā. Tā iespējams panākt rezultātu , kas līdzvērtīgs neizņemamo protēžu fiksācijai – lietojot šādas, uz implantiem fiksētas protēzes, atkal iespējams būt pārliecinātiem par sevi gan runājot un smaidot, gan pilnvērtīgi un komfortabli baudot ēdienu. Pilnīga zobu zuduma gadījumā nepieciešami vismaz divi implanti, lai protēzes stabila fiksācija būtu nodrošināta. Izmantojot četrus implantus, rezultāts iespējams vēl iepriecinošāks.
Venīri
Venīri ir plānas porcelāna plāksnītes, kuras ar speciālu, ļoti izturīgu cementu tiek pielīmētas pie zobu priekšējām virsmām. Ar venīriem iespējams mainīt zobu formu, platumu, novietojumu, arī krāsu. Iespējams panākt ļoti labu estētisko izskatu. Parasti venīrus lieto priekšzobu rajonam.
Lai venīri kalpotu ilgi, ļoti svarīgs ir visu zobu stāvoklis un forma. Nodilušu zobu gadījumā nepieciešams atjaunot sānu zobu nodilumu, lai netiktu pārslogoti priekšzobi.
Palielinātas slodzes gadījumā (trauma, zobu griešana) venīri var atlīmēties.
Nodilušu zobu sakodiena augstuma atjaunošana
Pie pastiprinātas zobu nodilšanas izteikti samazinās sejas apakšējās trešdaļas augstums, kas ir redzams neatverot muti.
Rieva zodā zem apakšlūpas kļūst dziļāka, lūpu kaktiņi noslīd uz leju, rievas no deguna spārniem uz lūpu kaktiņiem kļūst dziļākas. Seja izskatās vecāka. Pats galvenais- pie izteikta zobu nodiluma cieš sejas-žokļu locītava. Tā tiek pārslogota, jo kustas nepareizā leņķī. Iespējamas izmaiņas šajā locītavā – skrimšļa nodilums, ko pavada krakšķēšana muti plati atverot, iekaisums, ko raksturo sāpes locītavā, kā arī galvassāpes un košanas muskuļu sāpes.
Lai izvairītos no pastiprinātas zobu nodilšanas, jāizvairās sakost vai griezt zobus dienas laikā, kad neēdiet. Naktī uz zobiem jāliek speciāli Jums izgatavota nakts aizsargkape, kas neļauj zobiem nodilt.
Pareizu sakodiena augstumu iespējams atjaunot, pagarinot zobu kroņa daļu ar kroņu un plombēšanas palīdzību.