Zobu Protezēšana

Zobu Protezēšana

Kad zobs ir ļoti stipri bojāts, lielākā tā daļa nolūzusi vai plombes ir tik lielas, ka vairs neiztur košanas slodzi, zoba funkcijas un arī izskatu nepieciešams atjaunot ar kroņa palīdzību.
Pilnībā atjaunotas zobu rindas novērš zobu nobīdīšanos un neļauj Jūsu sakodienam deformēties. Ja ilgstoši trūkst viens vai vairāki zobi, pārējie zobi palielinātas slodzes dēļ var mainīt savu atrašānās vietu- nobīdīties, kā arī pastiprināti nodilt.

Ja trūkst vairāki sānu zobi, lielāku košanas slodzi uzņemas priekšzobi, kas šādai slodzei nav piemēroti. Priekšzobi ir piemēroti tikai ēdiena nokošanai, jo tiem ir tikai viena šķautne. Rezultātā pie palielinātas slodzes priekšzobi pastiprināti nodilst, kā arī lēni izbīdās uz priekšu. Tā rezultātā attīstās kaula iekaisums un zudums- periodontīts (saukts arī parodontoze). Lai izvairītos no šādām komplikācijām, iesakām savlaicīgi aivietot visus trūkstošos zobus ( izņemot 8. zobus ). To var panākt ar kroņu, tiltveida protēžu, izņemamu protēžu vai implantu palīdzību.

Tiltveida protēzes

Par tiltiem protezēšanā sauc savā starpā saistītus kroņus, starp kuriem ir izveidoti mākslīgi zobi. Tos tāpat kā kroņus uzcementē uz zobiem un tie no malas skatoties nekādi neatšķiras no dabīgiem zobiem.

Metālkeramikas kroņi

Uz sevišķi plāna, precīzi lieta metāla karkasa veidoti keramikas kroņi pilnībā atjauno gan zoba izturību,gan formu, gan izskatu krāsas un spīduma ziņā. Laika gaitā tie savu krāsu nemaina.

Zelta keramikas kroņi

Jeb galvano keramikas kroņi – metāla karkass atliets no zelta sakausējuma. Šiem zelta keramikas kroņiem estētiskais izskats ir vēl tuvāks dabīgajiem zobiem.

Cirkonija kroņi

Uz cirkonija oksīda balstīta karkasa veidoti keramikas kroņi. Cirkonijam piemīt daudz lielāka izturība, nekā metālam, tam piemīt pseidoelasticitāte – pašsadzīšanas efekts. Arī estētikas ziņā šiem kroņiem ir visaugstākie rezultāti. Baltais karkass nodrošina pilnīgi dabiska zoba iespaidu.

Bezmetāla keramikas kroņi

Ļoti plāni, estētiski augstas kvalitātes presētas keramikas kroņi. Nav ieteicami tiltu ar vairākām starpdaļām protezēšanā. Kroņu gatavošanas laikā iespējams zobu atjaunot ar plastmasas pagaidu kroni.

 

Protezēšana uz implantiem

Šī protezēšanas veida priekšrocība ir tāda, ka iespējams iegūt zaudēto zobu vai zobus, neskarot dabīgos zobus.

Ar titāna implanta palīdzību tiek aizvietota zaudētā zoba sakne, pēc laika, kad implants ir nostiprinājies kaulā (3 – 6 mēneši), iespējams atjaunot zoba kroņa daļu ar cementējama vai pieskrūvējama kroņa palīdzību. Šos kroņus uz implantiem iespējams izgatavot no metālkeramikas, zelta keramikas vai cirkonija keramikas, vadoties no katra cilvēka estētiskajām prasībām.

Inlejas

Individuāli veidota cietmetāla sakausējuma, kanālā balstīta tapa, ar kuras palīdzību iespējams atjaunot zoba sakni, uz inlejas tiek balstīts metālkeramikas vai cirkonija keramikas kronis.

Izņemamās Protēzes uz Implantiem

Šis protezēšanas veids biežāk izmantojams pie totāla zobu zuduma.

Apstākļos, kad zaudēti visi zobi, protēžu fiksāciju ievērojami pastiprina implantu iekļaušana protezēšanā. Tā iespējams panākt rezultātu , kas līdzvērtīgs neizņemamo protēžu fiksācijai – lietojot šādas, uz implantiem fiksētas protēzes, atkal iespējams būt pārliecinātiem par sevi gan runājot un smaidot, gan pilnvērtīgi un komfortabli baudot ēdienu. Pilnīga zobu zuduma gadījumā nepieciešami vismaz divi implanti, lai protēzes stabila fiksācija būtu nodrošināta. Izmantojot četrus implantus, rezultāts iespējams vēl iepriecinošāks.

Venīri

Venīti ir plānas porcelāna plāksnītes, kuras ar speciālu, ļoti izturīgu cementu tiek pielīmētas pie zobu priekšējām virsmām. Individuāli veidota cietmetāla sakausējuma, kanālā balstīta tapa, ar kuras palīdzību iespējams atjaunot zoba sakni, uz inlejas tiek balstīts metālkeramikas vai cirkonija keramikas kronis.

Nodilušu zobu sakodiena augstuma atjaunošana

Pie pastiprinātas zobu nodilšanas izteikti samazinās sejas apakšējās trešdaļas augstums, kas ir redzams neatverot muti.

Rieva zodā zem apakšlūpas kļūst dziļāka, lūpu kaktiņi noslīd uz leju, rievas no deguna spārniem uz lūpu kaktiņiem kļūst dziļākas. Seja izskatās vecāka. Pats galvenais- pie izteikta zobu nodiluma cieš sejas-žokļu locītava. Tā tiek pārslogota, jo kustas nepareizā leņķī. Iespējamas izmaiņas šajā locītavā – skrimšļa nodilums, ko pavada krakšķēšana muti plati atverot, iekaisums, ko raksturo sāpes locītavā, kā arī galvassāpes un košanas muskuļu sāpes.

Lai izvairītos no pastiprinātas zobu nodilšanas, jāizvairās sakost vai griezt zobus dienas laikā, kad neēdiet. Naktī uz zobiem jāliek speciāli Jums izgatavota nakts aizsargkape, kas neļauj zobiem nodilt.

Pareizu sakodiena augstumu iespējams atjaunot, pagarinot zobu kroņa daļu ar kroņu un plombēšanas palīdzību.

Musu-darbi-Musu-darbi-cirkonija-keramikas-kronis1

Dr. Signe Mālmane : 

Mēs rūpējamies par individuālu pieeju katram klientam. Mūs raksturo pieredze, uzticamība, augsta kvalitāte un spēja iedvesmot!