zobu-profilakse

Zobu profilakse

Parūpējies par savu zobu veselību laikus!

Pēdējā laikā ir aktualizējies jautājums par diennakts zobārstu pieejamību valstī, tomēr mūsu kā zobārstu viedoklis ir tāds, ka diennakts zobārstniecība ir tikai cīņa ar sekām un akūtās zobārstniecības pakalpojumu pieejamības palielināšana neuzlabos sabiedrības kopējo mutes dobuma veselības stāvokli. Nereti sabiedrībā izskan apgalvojumi, ka zobi sāk sāpēt tieši pirms brīvdienām vai pirms svētkiem, kad vairākas dienas pēc kārtas zobārstu pakalpojumi nav pieejami, jo visas klīnikas ir slēgtas. Patiesībā zobu sāpēm nav nekāda sakara ar svētku tuvošanos un no šādām situācijām var ļoti vienkārši izvairīties – savlaicīgi apmeklējot zobārstu. Zobārstu ir ieteicams apmeklēt 2 reizes gadā, un, ievērojot šādu zobārsta apmeklējuma biežumu, ir iespējams izvairīties no akūtām zobu sāpēm un jau samilzušām mutes dobuma veselības problēmām.

Kā izvairīties no akūtām zobu sāpēm?

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem un steidzama zobārsta apmeklējuma nepieciešamības naktīs vai brīvdienās, ir būtiski regulāri rūpēties par savu zobu veselību. Rūpes par zobu veselību ietver rūpīgu mutes dobuma higiēnas ievērošanu un regulāras vizītes pie zobārsta. Regulāra un rūpīga zobu tīrīšana ir pamats labas zobu veselības uzturēšanai. Zobi jātīra vismaz divas reizes dienā, izmantojot fluorīdu saturošu zobu pastu. Tāpat ir svarīgi tīrīt arī mēles virsmu, savukārt pareiza zobu sukas izvēle un zobu tīrīšanas tehnika var būtiski samazināt zobakmens veidošanos un samazināt zobu bojājumu risku. Lai savlaicīgi atklātu un novērstu iespējamas zobu un mutes dobuma slimības, ieteicams apmeklēt zobārstu vismaz divas reizes gadā, kā arī noteikti nedrīkst aizmirst par higiēnista apmeklējumu. Agrīna mutes dobuma veselības problēmu atklāšana var novērst daudz nopietnākas saslimšanas un dārgas ārstēšanas nepieciešamību nākotnē.

Regulāras vizītes pie zobārsta palīdzēs ieekonomēt naudu.

Sabiedrībā pastāv mīts, ka zobu labošana ir ļoti dārga, bet patiesībā dārga ir ielaistu mutes dobuma veselības problēmu ārstēšana, savukārt profilaktiskā vizīte un nelielu caurumu zobā labošana nav dārga un ir finansiāli pieejams pakalpojums. Ir maldīgi domāt, ka, ja jums nesāp zobi, ar jūsu mutes dobuma veselību viss ir kārtībā. Lai uzzinātu savu zobu veselības stāvokli, ir jādodas pie zobārsta, jo ne visas zobu problēmas sākuma stadijā rada sāpes vai diskomfortu. Vairumā gadījumu jūs pat nejūtat, ka kaut kas varētu nebūt kārtībā ar jūsu zobiem, bet brīdī, kad jūs jau izjūtat akūtas sāpes, tas nozīmē, ka ir izveidojies akūts iekaisums. Savukārt akūts iekaisums mutes dobumā var negatīvi ietekmēt jūsu kopējo veselības stāvokli, piemēram, periodonta slimības var negatīvi ietekmēt sirds veselības stāvokli. 

Vēl viens no iemesliem, kādēļ pacienti kavējas pieteikt vizīti pie zobārsta, ir bailes no sāpēm un diskomforta zobu labošanas laikā. Šobrīd zobu labošanas tehnoloģijas ir strauji attīstījušās un zobu labošana jau sen nav process, kas izraisa sāpes un diskomfortu, tādēļ nav jāraizējas, ka zobu kanāla tīrīšana vai kariesa ārstēšana būs sāpīga vai nepatīkama. Savukārt nelaboti un iekaisuši vai jutīgi zobi gan var radīt regulāru diskomfortu un sāpes, tādēļ mēs aicinām izvērtēt savas bailes no zobārsta apmeklējuma un pieņemt racionālu lēmumu savlaicīgi apmeklēt zobārstu, pirms zobi ir sākuši sāpēt un jums būs nepieciešama ilgstoša un dārga ārstēšana. 

Ja jums ir kādi jautājumi par mutes dobuma veselības profilaksi, piesakiet vizīti Dr.Mālmanes zobārstniecībā, un mēs atbildēsim uz visiem jautājumiem, kas ir saistīti ar jūsu zobu veselību!