Zobu nodilums- pamats nopietnākām veselības problēmām
Zobu nodilums – vai tiešām tas ir tikai nieks vien?
Ne reizi vien mēs esam dzirdējuši, ka cilvēka organismā viss ir saistīts, bet – vai jūs esat aizdomājušies, ka zobu nodilums var veicināt grumbu veidošanos, migrēnas attīstību un plecu muskuļu saspringumu? Daudzi, šo lasot, nodomās, ka tas nu ir pamatīgi pārspīlēts apgalvojums, tomēr zobārsti jums apstiprinās, ka zobu nodilums patiesi var veicināt dažādas veselības problēmas. Šī iemesla dēļ zobārsti atkal un atkal atgādina, cik svarīgi ir regulāri apmeklēt zobārstu un veikt profilaktiskās apskates, lai jau savlaicīgi novērstu iespējamās mutes dobuma veselības problēmas, kas var attīstīties un pāraugt daudz nopietnākās slimībās. Regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta var ne tikai ieekonomēt jūsu naudu un samazināt zobu labošanas izmaksas, bet arī aiztaupīt satraukumu, meklējot cēloni veselības problēmām, kuras var izraisīt zobu nodilums.
Kas veicina zobu nodilumu?
Mēs zinām, ka kariesu veicina nepietiekama mutes dobuma higiēna, vitamīnu trūkums, skābes, saldumi, medikamentu lietošana, dažādas saslimšanas un citi faktori, bet – kas veicina pāragru zobu nodilumu? Lielākoties zobu nodilumu veicina pārlieku liels stress, un piekritīsim – stress ir mūsu ikdienas neatņemama sastāvdaļa. Liels darba apjoms, augsta atbildība darbā, problēmas privātajā dzīvē, sociālekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē ir tikai daži no faktoriem, kas ik dienu paaugstina mūsu stresa līmeni. Dzīvojot nemitīgā saspringumā, mēs neapzināti varam sākt sasprindzināt žokļa muskuļus un griezt zobus. Daži cilvēki stresa ietekmē zobus griež naktī un bieži vien pat nenojauš par kaitējumu, ko miegā nodara saviem zobiem. Apvienojumā ar nepareizu zobu izvietojumu, nepietiekamu zobu kopšanu un paaugstinātu skābes līmeni mutē veidojas zoba cieto audu nodilums jeb abrāzija. Pirmā cieš zoba emalja, bet vēlāk dentīns, un ar laiku var tikt skarts arī zoba nervs. Daudzi maldīgi domā, ka ar zobu nodilumu saskaras tikai cilvēki gados, tomēr pēdējo gadu laikā aizvien jaunāki cilvēki cieš no abrāzijas, un ir gadījumi, ka zobu atjaunošana ir jāveic jauniešiem.
Kādu kaitējumu cilvēka veselībai var radīt nodiluši zobi?
Zobi veido sejas karkasu, tādēļ jebkuras izmaiņas zobu formā vai skaitā var mainīt arī sejas formu. Ja bruksisms (zobu griešana) netiek ilgstoši ārstēts un zobu dilšanas process netiek apturēts, tad ar laiku pacients novēros sejas formas izmaiņas. Zobi piešķir sejai formu, kā arī padara komfortablu ēdiena košļāšanas procesu, bet, ja zobi ir nodiluši, palielinās slodze uz apakšžokli un sejas muskuļiem, vizuāli padarot spēcīgāku žokļa līniju un liekot sejai izskatīties pietūkušai un vīrišķīgai. Lai arī šīs izmaiņas nerada pacientam fizisku diskomfortu vai sāpes, tās tomēr spēj negatīvi ietekmēt pacienta dzīves kvalitāti. Nodilušie zobi izskatās estētiski nepievilcīgi, cilvēks kautrējas smaidīt, jūtas nepārliecināts par sevi un, ilgstoši sadzīvojot ar sejas estētikas problēmām, var iedzīvoties arī mentālās veselības problēmās.
Estētiskās izmaiņas cilvēka izskatā nav vienīgās problēmas, ko var izraisīt zobu nodilums. Bieži vien cilvēki, kas cieš no migrēnas, ilgstoši meklē iemeslu regulārajām galvassāpēm un pat nenojauš, ka pie vainas, iespējams, var būt zobi. Zobu nodiluma rezultātā palielinās slodze uz žokļu locītavām un košanas, kakla un plecu muskulatūru, kā rezultātā rodas kakla un plecu muskuļu saspringums un asinsrites traucējumi žokļu locītavās. Šie ir priekšnoteikumi regulārām galvassāpēm, kas pasliktina cilvēka darba spējas un dzīves kvalitāti kopumā.
Diemžēl statistika ir nepielūdzama, un šobrīd gandrīz 80% pasaules iedzīvotāju ir izteikts vai neliels zobu nodilums. Neliels zobu nodilums neietekmē sejas formu un neveicina galvassāpju veidošanos, tomēr ir jāapzinās, ka visbiežāk neliels nodilums turpina progresēt, novedot jau pie izteikta zobu nodiluma.
Kā izvairīties no veselības problēmām, kuras rada zobu nodilšana? Pirmais pamatnoteikums noteikti būs regulāras vizītes pie zobārsta un rūpes par mutes dobuma higiēnu. Tikai saglabājot pilnu zobu rindu un atjaunojot zobu nodilumu, ir iespējams saglabāt labu pašsajūtu, atbrīvoties no galvassāpēm un diskomforta, ko ir radījis zobu nodilums, kā arī uzlabot miega kvalitāti un atbrīvot no saspringuma kakla un plecu muskulatūru.
Skaists smaids nav tikai jūsu vizītkarte, skaists smaids ir viens no pamatnosacījumiem, lai jūs būtu veseli un dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi! Dr. Mālmanes zobārstniecības speciālisti ik dienu palīdz saviem pacientiem atjaunot savu dzīves kvalitāti, un mūsu zobārstiem nav lielāka gandarījuma kā pacientu pateicība par to, ka viņi atkal var smaidīt un justies labi!