Apgāžam mītus par zobu implantiem!
Regulāras vizītes pie zobārsta – visefektīvākā zobu slimību profilakse
Lai arī mūsdienās zobārstiem ir izdevies kliedēt mītus par to, ka zobārsta kabineta apmeklējums ir nepatīkama un sāpīga procedūra, tomēr vēl aizvien ir daļa pacientu, kuri zobārsta apmeklējumu gaida ar bažām un satraukumu. Jāpiebilst, ka visefektīvākais veids, kā izvairīties no nopietnām manipulācijām zobārsta krēslā, kas var radīt diskomfortu pacientam, ir rūpīga mutes dobuma higiēnas ievērošana un regulāras profilaktiskās vizītes, kuras laikā ārsts veic mutes dobuma apskati un spēj diagnosticēt kariesa veidošanos jau sākuma stadijā, pirms tas ir attīstījies un zobā ir izveidojies liels caurums. Nepamatotas bailes no zobārsta apmeklējuma attur daļu pacientu no regulārām profilaktiskajām apskatēm, tā rezultātā zobārsta krēslā pacients nonāk vien tad, kad veselības problēmas jau ir ielaistas un ir nepieciešama nopietna ārstēšana, piemēram, zoba kanāla ārstēšana. Un šeit sākas “apburtais loks” – pacientam vizītes zobārsta kabinetā saistās ar salīdzinoši lielām finansiālajām izmaksām, kā arī procedūras ir nopietnākas un laikietilpīgākas, apstiprinot pacienta pieņēmumus par to, ka vizīte pie zobārsta ir dārga un var radīt diskomfortu, tādēļ viņš arī turpmāk atliek vizīti līdz pēdējam, meklējot palīdzību vien tad, kad problēma jau ir akūta. Šādas situācijas agri vai vēlu rezultējas ar viena vai vairāku zobu zaudēšanu, kas pacientam pazemina dzīves kvalitāti un arī pašapziņu, jo mūsu smaids ir viena no pirmajām lietām, kuru ievēro līdzcilvēki.
Zobu implanta ievietošana – daudz vienkāršāk, nekā tu domā!
Kad zobs ir zaudēts, aktuālākais jautājums ir – ko darīt tālāk? Viens no risinājumiem ir sadzīvot ar zoba zaudēšanu, tomēr šāds lēmums var negatīvi ietekmēt gan pacienta pašapziņu, gan dzīves kvalitāti, jo apgrūtina ēdiena nokošanu un košļāšanu, kā arī rada papildu slodzi uz pārējiem zobiem. Zoba trūkums var palielināt risku pazaudēt arī blakus zobus, jo zobus žoklī notur to saknes un blakus zobi, tādēļ, izraujot vienu zobu, palielinās blakus zobu izkrišanas risks. Ja ir pazaudēts viens vai divi zobi, visbiežāk piemērotākais risinājumus zobu aizvietošanai ir zobu implants. Ja ar zobu protēzēm un tiltiņiem mēs visi jau sen esam pazīstami un gandrīz ikvienam ir skaidrs, kā šāda zobu aizvietošana darbojas, tad jāatzīst, ka zobu implanta ievietošanas process daudziem vēl aizvien nav skaidrs. Divi galvenie mīti, kas saistās ar zobu implanta ievietošanu, ir – implantu ievietošana ir ļoti sāpīgs process, un implanti ir ļoti dārgi, tādēļ tos var atļauties tikai retais. Protams, mēs neapgalvosim, ka implanta ievietošana ir pilnībā nesāpīga, bet tas noteikti nav tik sāpīgs un baiss process, kā daļa pacientu ir iztēlojušies, un tam nebūt nav nepieciešama vispārējā narkoze. Lai arī mēs nepagurstam pacientiem atkārtot, ka zoba implanta ievietošana sajūtu ziņā līdzināsies parastai zoba labošanai vai kanāla tīrīšanai, tomēr lielākoties pacienti pēc implanta ievietošanas atzīst, ka ir pārsteigti, jo implanta ievietošanas process patiesi ir bijis ātrs un nesāpīgs. Nepatīkamākais process implanta ievietošanā būs nevis pati ievietošana, bet pirmās dienas pēc procedūras. Diskomforts, ko izjutīs pacienti, ir pielīdzināms zoba izraušanai – pirmās dienas būs nepieciešami bezrecepšu atsāpinošie medikamenti, jāizvairās no fiziskām aktivitātēm, kā arī pirmo diennakti jāatsakās no karstu ēdienu un dzērienu lietošanas. Ja pacients ir izturējis zoba izraušanu, tad viņš noteikti spēs sadzīvot ar diskomfortu, ko rada implanta ievietošana.
Runājot par otru “sāpīgo” jautājumu – finansēm –, tad arī šeit daudzi pacienti internetā apskata kopējās izmaksas un secina, ka summa ir pārāk augsta. Vēlamies pieminēt svarīgu faktoru, par kuru daudzi neaizdomājas – pacientam nebūs jāapmaksā visa kopējā summa pirmajā reizē, bet gan par katru procedūru atsevišķi, kā arī ar zobārstu ir iespējams vienoties un ieplānot garāku laika posmu starp implanta ievietošanu un zoba kronīša uzlikšanu, lai pacients varētu sadalīt šos maksājumus ar ilgāku starplaiku, mazinot finansiālo slogu savam budžetam.
Nebaidieties uzdot jautājumus savam zobārstam!
Mēs saprotam, ka nezināmais var biedēt un vārdi “implanta ievietošana” var skanēt nedaudz biedējoši, tomēr aicinām ikvienu, kuram ir nepieciešama zaudētā zoba aizvietošana, neļaut bailēm atturēt jūs no savas dzīves kvalitātes uzlabošanas. Informācijas ievākšana no uzticamiem avotiem ir labākais veids, kā mazināt savas bailes – ja jums ģimenes vai draugu lokā ir kāds, kuram ir ievietots zoba implants, palūdziet, lai viņš izstāsta par savu pieredzi. Piesakiet vizīti pie zobārsta un ļaujiet zobārstam izstāstīt sīki pa posmiem, kā notiek zobu implanta ievietošana un cik tas izmaksās. Nebaidieties uzdot jebkuru jautājumu, vislabāk jau iepriekš sagatavojieties vizītei un pierakstiet visus interesējošos jautājumus, lai vizītes laikā tie nepiemirstos.
Vēlamies atgādināt, ka pēc zoba izraušanas sākas kaula atrofija izrautā zoba rajonā, tādēļ nereti gadās, ka pacients ir gadiem atlicis zobu implanta ievietošanu, bet brīdī, kad viņš ir saņēmies, implanta ievietošana vairs nav iespējama vai arī ir jāveic žokļa kaula pieaudzēšana, kas gan pagarinās implanta ievietošanas procesu, gan arī sadārdzinās to.
Ja jums ir jautājumi par zobu implanta ievietošanu, mūsu zobārsti ar prieku uzklausīs visus jūsu jautājumus un palīdzēs mazināt satraukumu par šo procesu, bet ar provizoriskajām implanta ievietošanas izmaksām iepazīsties sadaļā “cenas“!